środa, 27 czerwca 2012

wakacyjne podróże małe i duże - stolica


               


            Dziś mała przerwa od pisania o modzie, w końcu czas też na parę słów o podróżach.
Zaczynam od stolicy, nie dlatego, że jest to moje ulubione miejsce, czy wymarzony cel podróży,  raczej dlatego, że jest to stolica, czyli jakby nie patrzeć najważniejsze miasto, po drugie jest celem moich coraz częstszych wizyt, więc trochę zdjęć jak i spostrzeżeń się nazbierało. Poza tym pewnie nie jeden albo nie jedna z Was będzie się kiedyś wybierała do Warszawy - czy to na koncert, czy to coś załatwić, wtedy może przydadzą Wam się moje pomysły na spędzenie czasu :)
Przede wszystkim Warszawy nie da się zobaczyć w jeden dzień, jak chyba każdego dużego miasta, a już na pewno jak każdej innej stolicy - jeśli przeżyliście kiedykolwiek zwiedzanie Rzymu w jeden dzień to wiecie o czym mówię- totalna masakra! Kiedy człowiek o zachodzie słońca dochodzi do Koloseum- ma ochotę tylko położyć się na chodniku :D
Tak samo mniej więcej jest z Warszawą, jeśli chcecie poczuć wszystkie smaczki tego miasta, poznać jego prawdziwy charakter, potrzebne jest Wam przynajmniej parę dni, jeśli nie więcej. Ja bywam tam zwykle około tygodnia. Niestety nie polecę Wam żadnego fajnego noclegu, bo mam tam prywatny-u przyjaciółki.

Mówiąc o Warszawie, nie będę polecać Wam spaceru po Starym Mieście-od Nowego Świata, przez Krakowskie Przedmieście, do Zamku Królewskiego, i dalej aż do Barbakanu,  bo to oczywiste, tak samo jak wysiadając na Centralnym nie można ominąć przystanku pod Pałacem Kultury (chociaż nie mogłam sobie odpuścić zdjęć PKiN-niesamowita budowla).
Pierwszym miejscem, które uwielbiam jest okolica Akademii Muzycznej, i Muzeum Fryderyka Chopina - wystarczy idąc Nowym Światem odbić w prawo na Foksal, minąć kilka uliczek i jesteśmy na Tamce - przepiękny budynek muzeum jak i mural z Chopinem w roli głównej (zdjęcie 1) a pod muralem fontanna ze złotą kaczką - pamiętacie legendę o złotej kaczce z dzieciństwa?
Kolejne dwa miejsca-niedaleko od Starego Miasta to Centrum Nauki Kopernik (rewelacyjna zabawa-zdjęcia 4,5,7) - należy tylko przyjść dosyć wcześnie, najlepiej zaraz po otwarciu, bo kolejki są przerażające. Drugie miejsce zaraz obok właściwie to ogród na dachu biblioteki uniwersytetu warszawskiego - miejsce bardzo oryginalne, a jednocześnie idealne na chwilę odpoczynku - z widokiem na miasto (zdj.6).
Jeśli interesują Was inne religie - mnie tak, polecam zobaczyć Cerkiew Metropolitalną św. Marii i Magdaleny na Pradze (zdj.8), zaraz obok zoo, na samym początku Pragi-ale wybrać się tam polecam najlepiej w środku dnia i uważać na kieszenie i torebki-pierwszy i jedyny jak na razie pobyt na Pradze raczej odstraszył mnie od kolejnych eskapad. Na zdjęciu 9 - moje ukochane miejsce, czyli Synagoga Nożyków - w samym centrum przy palcu Grzybowskim i bardzo miły pan w sklepiku z koszerną żywnością :) A jeśli jesteście w Warszawie akurat na przełomie sierpnia/września to polecam Festiwal Żydowski Singera - niesamowite spotkania, koncerty, przemili ludzie, a wszystko praktycznie za darmo :D Ostatnie zdjęcie to właśnie Chłodna i klimat festiwalu.
Będąc w Warszawie wiadomo, że nie można ominąć też będącego zupełnie niedaleko - Muzeum Powstania Warszawskiego (zdj. 10,11). Jeśli kończy Wam się kasa to polecam w niedzielę-wejście za darmo, ale niestety straszne tłumy. Ale warto.
I na koniec parki, o których już ostatnio pisałam - wiadomo Łazienki, ale polecam też Park Skaryszewski i Park Szczęśliwicki - trochę na obrzeżach, ale za to z całorocznym stokiem narciarskim, i bardzo dobrą restauracją.
Tyle moich pomysłów na krótki wypad do Warszawy - a Wy jakie miejsca polecacie w stolicy? piszcie!


zdj.1


zdj.5

zdj.4


zdj.7
zdj.6zdj.8
zdj.9


zdj.10

zdj.11Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

stat4u